Ceny mieszkań – czy faktycznie są tak wysokie?

Osoby, które interesują się kupnem lub wynajmem mieszkania mogą być zaniepokojone, gdy ceny proponowane na różnego rodzaju portalach wzrosną. Jednak śledząc ogłoszenia, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, jakie mają wpływ na ogólny koszt sprzedaży. W tym artykule przedstawimy te, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przeglądając oferty.

Ceny mieszkań nowych i po generalnym remoncie

Ceny mieszkań są obecnie bardzo zróżnicowane. Nic w tym dziwnego – lokum o wysokim standardzie powinno być droższe niż kawalerka w stylu PRL. Poza wystrojem samego wnętrza, duże znaczenie ma także rok wybudowania obiektu. Zazwyczaj nowe mieszkania w rodzaju apartamentów są droższe, aczkolwiek nie ma reguły, bo lokum w zabytkowej kamienicy, świeżo po remoncie może być równie kosztowne. Rok budowy ma wpływ także na koszt utrzymania, który w nowym budownictwie będzie zdecydowanie niższy, z uwagi chociażby na centralne ogrzewanie. Nawet, gdy mieszkanie nie jest nowe, to jego cena będzie uzależniona od stanu, w jakim się znajduje. Obiekt po generalnym remoncie na pewno będzie droższy niż dawno nieodświeżane lokum.

Ceny mieszkań wyposażonych i nieumeblowanych

Kolejną kwestią, jaką musimy tu poruszyć jest wyposażenie mieszkania. Jeśli lokum ma wysoki standard i jest gotowe do wprowadzenia, to jego cena będzie wyższa, niż w przypadku mieszkania nieumeblowanego. Liczy się także jakość mebli, bo gdy nadają się tylko do wyrzucenia, to na nic się nam nie przydadzą. W takiej sytuacji właściciel powinien wziąć pod uwagę ich stan i dopasować cenę do jakości wyposażenia. Nie ma sensu przepłacać za coś, co powinno już dawno znaleźć się w koszu na śmieci.

Ceny mieszkań a ich metraż i lokalizacja

W zależności od lokalizacji, ceny mieszkań będą się bardzo różnić. W największych miastach w Polsce, jak Warszawa czy Kraków, na pewno trudniej znaleźć coś w przystępnej cenie. Małe miasteczka i wsie będą oferować znacznie przyjaźniejsze kwoty. Duże znaczenie ma także lokalizacja w konkretnym rejonie, na przykład blisko starówki, uczelni wyższej czy przedszkola. Najlepiej, by mieszkanie znajdowało się blisko jakiegoś sklepu spożywczego i przystanków autobusowych czy tramwajowych. Jeśli chodzi o metraż, to chyba wszyscy zdają sobie sprawę, jakie znaczenie ma przy cenie obiektu. Jednak liczy się także rozmieszczenie. Pokoje przechodnie i nieposiadające okien znacznie obniżają komfort mieszkania, dlatego będą tańsze. Na ceny mieszkań ma wpływ wiele czynników, co nie oznacza, że sprzedawcy ich nie zawyżają. Przed zakupem trzeba dokładnie się przyjrzeć warunkom i zdecydować, czy są warte swojej ceny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *